Ο Μητροπολίτης μας

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λαρίσης και Τυρνάβου κυρός Ιγνάτιος  (κατά κόσμον Ιάκωβος Λάππας) γεννήθηκε στη Σαλαμίνα στις 11 Ιανουαρίου 1946.    
    Σπούδασε Νομικά και Θεολογία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών.

    Εκάρη μοναχός στις 17 Ιανουαρίου 1976, Διάκονος χειροτονήθηκε στις 22 Ιανουαρίου 1976 και Πρεσβύτερος στις 25 Ιανουαρίου 1976. Πνευματικός χειροθετήθηκε στις 11 Ιανουαρίου 1978 και το οφφίκιο του Αρχιμανδρίτου έλαβε στις 30 Νοεμβρίου 1978.

    Για μία δεκαοκταετία (1976-1994) υπηρέτησε ευδοκίμως την γενέτειρά του, προσφέρωντας τα μέγιστα  στη νεολαία του νησιού, εκδίδοντας δε και το νεανικό περιοδικό “Το Τάλαντο”.

    Απο το έτος 1984 υπηρέτησε ως Α΄Γραμματέας - Πρακτικογράφος της Ιεράς Συνόδου.

    Μητροπολίτης Λαρίσης και Τυρνάβου εξελέγη στις 25 Μαΐου 1994. H εις Επίσκοπον χειροτονία Του ετελέσθη στις 28 Μαΐου του ιδίου έτους. Η ενθρόνισή Του πραγματοποιήθηκε  στην πόλη μας  στις 28 Ιουλίου 1994.

Εκοιμήθη εν Κυρίω, την 26η Ιουνίου 2018, και η Εξόδιος Ακολουθία Του ετελέσθη την 14η Ιουλίου 2018 στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Αχιλλίου


 

Θα μας βρείτε

Στοιχεία Επικοινωνίας

 Χρυσοστόμου και Αγίου Βησσαριώνος, Λάρισα

 info@panagialarisis.gr

 2410532350

Επισκέπτες

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 45 επισκέπτες και κανένα μέλος

©2018 Ι.Ν. Ζωοδόχου Πηγής. All Rights Reserved. Powered By GlobalTech